14.12.2017 / Gösterim Sayısı : 235

İl Müdürümüz çiftçilerle birlikte fıstık fidanı dikimine katıldı

#İl Müdürümüz Fıstık Fidanı Dikimine Katıldı

İl Müdürümüz, Beşiri ilçesine bağlı Yenipınar köyünde fıstık fidanı dikiminin yapıldığı yerde incelemelerde bulunup daha sonra fıstık fidanı dikimine katıldı.

Fıstık fidanı dikim alanına; İl Müdürümüz Nurettin KİYAS'A, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Turgay VURAL ve Arazi Edindirme Şube Müdürümüz Serhan KAYNAK eşlik etti

Konu ile ilgili bir açıklama yapan İl Müdürümüz Nurettin KİYAS; "Bugüne kadar yaptığımız tespitlerde yaklaşık 40 bin dekar fıstık bahçesi kurulumu yapılmış. Geçen yıl çiftçilerimize yüzde 70 hibeyle 375 bin adet fıstık fidanı dağıtımı yaptık. Bu yılda yine sonbahar için 200 bin adet fıstık fidanı dağıttık. Batman, Türkiye'de fıstık yetiştiriciliğinin yapıldığı bir hat üzerindedir. Siirt'ten Gaziantep'e doğru uzanan bu hatta fıstık yetiştiriciliği yapılmaktadır. İlimizde Siirt fıstığı gelişme göstermektedir. Antep fıstığı çeşidi buralarda daha nadirdir. Yüzde 98 Siirt fıstığıyla aşılama yapılmaktadır.40 bin dönümün yaklaşık 30 bininin şua anda aşısı yapılmış, 10 bin dönümün de aşı süreci devam ediyor. "Dedi.

İl Müdürümüzün, fıstık dikim tarlasına gelmesinden dolayı mutlu olan çiftçimiz Feyzi AKAY ise; "Eskiden daha çok buğday ve arpa ekiyordum. Şu anda geliri yüksek olduğu için arazimizi fıstık fıstık tarlasına çevirdik. Yaklaşık 17 yıl önce fıstık dikmeye başladık ve dikmeye devam ediyoruz. Şu ana kadar tarlamızda 150 dönüm fıstık dikimi gerçekleştirdik." Diye konuştu.

 


''