26.10.2017 / Gösterim Sayısı : 225

İlimizde Ulusal Anız Yangınlarının Önlenmesi Çalıştayı Başladı

#İlimizde Ulusal Anız Yangınlarının Önlenmesi Çalıştayı Başladı

     Vali Ahmet Deniz, Batman Üniversitesi Merkez kampüsü konferans salonunda düzenlenen Ulusal Anız Yangınlarının Önlenmesi Çalıştayı açılış programına katıldı.

     Çalıştay açılış programına, Vali Deniz'in yanı sıra İdare Mahkemesi Başkanı Berkan Ayturan Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Daire Başkanı İbrahim Özdemir, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı TAGEM Daire Başkanı Dr. Bülent Sönmez, Çok sayıda Üniversitelerin Akademik personeli ile illerin Ziraat Oda Başkanları ve çok sayıda katılımcı katıldı.

     Saygı duruşu ve istiklal marşı ile başlayan "Ulusal Anız Yangınlarının Önlenmesi Çalıştayı" Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nurettin Kıyas'ın 25-26-27 Ekim 2017 tarihleri arasında anız yangınlarının önlenmesiyle ilgili ilimizde yapacakları çalışmalar hakkında hazırlanan sunumuyla devam etti.

     Ülkemiz ve özellikle bölgemizde yaşanan anız yangınları toprağa, çevreye, havaya ve insan sağlığına çok ciddi zararlar verdiğini belirten Vali Deniz, "Batman'da göreve başladığım günden bu yana büyük yol kat ettik.  Batman'da anız yangılarını sıfıra indirmek için çiftçilerimizi ve vatandaşlarımızı bilinçlendirme açısından tüm ilgili kurumlarımızla koordineli bir çalışma başlattık. Ve iyi neticeler aldık. Ancak komşu illerde meydana gelen anız yangınları maalesef ilimizin havasını kirletmekte ben inanıyorum ki bu çalıştay ile başta bölgemiz olmak üzere tüm ülkede anız yangıları son bulacaktır." diye konuştu.

   Anız yangılarının toprağa ve havaya olduğu kadar insan sağlığına da çok büyük zararlarının olduğunu belirten Vali Deniz, hava kirliğine bağlı olarak birçok vatandaşımız sağlık kurumlarında tedavi görmek zorunda kaldığını belirti.

   Aynı durum sigara ile mücadelede de geçerli olduğunu belirten Vali Deniz, umuma açık yerlerde sigara denetimlerimiz artarak devam edecektir. Dedi.

    Vali Deniz, ülkemizde artık anız yangınının konuşulmadığı ekosistemlerimizin zarar görmediği orman yangınlarının olmadığı ve biyolojik çeşitliliğinin artarak devam ettiği bir doğa için hep beraber çalışarak sağlamamız gerektiğini ifade etti.

   Vali Deniz, konuşmalarına "Ulusal Anız Yangınlarının Önlenmesi Çalıştayının" başta ülkemiz olmak üzere ilimize hayırlı olması temennisiyle tamamladı.


''