25.10.2017 / Gösterim Sayısı : 154

Genç Kadın Girişimcilerimiz Ankara’dan Ödülle Döndü

#Genç Kadın Girişimcilerimiz Ankara’dan Ödülle Döndü

GENÇ KADIN GİRİŞİMCİLERİMİZ ANKARA'DAN ÖDÜLLE DÖNDÜ

     Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın başlattığı ve  Şekerbank'ın desteği ile son üç yıldır sürdürülen "Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı" kapsamında 2017'nin en iyi projeleri ödüllendirildi.

"Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı" ödül töreni,  15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü'ne özel,  Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip ERDOĞAN'ın eşi  Emine ERDOĞAN'ın katılımıyla gerçekleştirildi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr.  Ahmet Eşref FAKIBABA'nın ev sahipliğini yaptığı törende, kadın çiftçilere ödüllerini  Emine ERDOĞAN verdi.

"KADINLARIN SÜRDÜRÜLEBİLİR İŞ İMKANLARINA KAVUŞMASI ÇOK ÖNEMLİ"

     Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip ERDOĞAN eşi  Emine ERDOĞAN, "Kadınlarımız hayatın her alanında, evde, işte, tarlada varlık gösteriyor; birikimlerini ortaya koyuyorlar. Yaptıkları işlerle gurur duyduğumuz nice kadınımız var" dedi.

Emine ERDOĞAN konuşmasına şöyle devam etti. "Kadın elinin değdiği her iş, değer kazanıp bereketleniyor. Şu bir gerçek ki, kadınlar yaptıkları işe yüreklerini koyuyorlar. Tarım gibi ülkemizin önemli konularından birinde kadın çalışkanlığının ayrıca çok değerli olduğuna inanıyorum. Tarımdaki istihdamın yarıya yakınını kadınlarımız oluşturuyor.  Avrupa'nın en büyük tarımsal gücü olmamızda kadınlarımızın büyük emeği var. Fakat bu emeğin yeterince fark edilmediğini görmek, gerçekten üzüntü verici. Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi programı, bu anlamda kadınların sürdürülebilir iş imkanlarına kavuşması adına son derece önemli bir adımdır."

Projenin sponsoru  Şekerbank'ı kutlayan  Emine ERDOĞAN, kadınların güçlendirilmesine hizmet eden bu desteğin diğer kuruluşlara da örnek olması temennisinde bulundu.

"ÇİFTÇİ KADINLAR TOPLUMUN SİGORTASIDIR"

   Girişimci Kadın Çiftçiler Ödül Töreni'nde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr.  Ahmet Eşref FAKIBABA, "Tarım ve kadın bizim için iki ana değerdir." diyen Fakıbaba, "Tarlada üreten, evini yöneten, ailesini besleyen, çiftçi kadın toplumun sigortasıdır. Çünkü kadınlar üretecek, Anadolu büyüyecek ve  Türkiye daha da gelişecektir, güzelleşecektir. Kadın elinin dokunmadığı bir medeniyetin geleceği yoktur" diye konuştu ve kadın çiftçilerimizi desteklerimizle, projelerimizle ilgili bilgi almaları için en yakınlarındaki Bakanlığımızın kurumlarına bekliyoruz. Bakanlık kapılarımız sonuna kadar kadınlara açıktır" dedi.

16 İLDEN 1.270 PROJE KATILDI

   Afyonkarahisar,  Amasya,  Aydın,  Batman,  Bursa,  Çorum,  Erzincan,  Giresun, Kahramanmaraş,  Kars,  Manisa,  Mersin,  Niğde,  Osmaniye,  Samsun ve  Tokat olmak üzere 16 farklı ilden 1.270 kadın çiftçinin projeleriyle katıldığı "Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor"ve "Farklılık Yaratan Genç Kadın Girişimciler Programları"nın 2017 yılı Türkiye ikincilik ödülü  Batman'dan "Çıtır Çileğim" projesi ile 26 yaşındaki Lale BASUT'a ve "Farklılık Yaratan Genç Kadın Girişimciler"projesiyle ilk 3'e giren Hülya DİZLEK'e verildi.

"Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor"  projesine 16 ilden katılan girişimciler  arasından 2'inci olan Lale BASUT ve "Farklılık Yaratan Genç Kadın Girişimciler arasında ilk 3'e giren Hülya DİZLEK ödüllerini Cumhurbaşkanımız eşi Sayın Emine ERDOĞAN hanımefendinin elinden aldılar.

Şekerbank, program kapsamında seçilen  Türkiye birincisi projeye 40 bin TL, ikinci projeye 30 bin TL, üçüncü projeye ise de 25 bin TL destek sağladı. Dereceye giremeyen kadınlara da biner TL'lik altın hesabı açtı.

KADIN ÇİFTÇİLERE UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ

    Kadın çiftçilere KOSGEB ve  İŞKUR iş birliği ile istihdama yönelik, sertifikalı, 4 gün süreli (32 saat) uygulamalı girişimcilik eğitimi verildi.

Kadın çiftçiler eğitimler sonrasında proje geliştirerek programa katıldı. Tarımın değişik alanlarında faaliyet gösteren, yenilikçi, yaratıcı, kaynakları etkin-verimli ve sürdürülebilir kullanan, bulunduğu çevreye öncülük eden, rol model olabilecek kadın çiftçiler, girişimcilik fikirlerini projelendirdiler.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından kırsal kalkınmayı desteklemek amacıyla kadınlara yönelik başlatılan program, ilk defa uluslararası platformda da sesini duyurarak 2016 yılı " Avrupa Girişimciliği Teşvik Ödülleri"nde  Türkiye'yi  Avrupa'da temsil eden iki ulusal projeden biri oldu.

"YETİŞTİRDİĞİM ÇİLEĞİ GÜNEŞ ENERJİSİYLE KURUTUYORUM"

    Programa  Batman'dan katılan ve 26 yaşında olan Lale Basut, "Çıtır Çileğim" projesiyle ikincilik ödülünün sahibi oldu.  Batman'ın  Sason ilçesinde doğan Lale BASUT, 10 çocuklu, çilek üreterek geçimini sağlayan çiftçi bir ailenin kızı. BASUT, halihazırda yetiştirdikleri çilekleri yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş enerjisi ile kurutuyor. Bu sayede sofralık çileği işleyerek katma değerini artırıyor. BASUT, bölgede örnek bir projeye imza atıyor.

Projesiyle birlikte  Batman İli  Sason İlçesi Çilek Üreticileri Birliği'ne ikinci kadın üye olarak katıldığını belirten Lale Basut, "Bu proje sayesinde sadece sofralık satışı yapılan ürünü katma değerli bir ürün haline getirdik. Çileğin farklı alanlarda kullanımıyla birlikte istihdam alanı da artacak" diye konuştu.


''