3.3.2017 / Gösterim Sayısı : 366

2017 Yılı Süne Mücadelesi, Eğitim Toplantısı İle Başladı

#2017 Yılı Süne Mücadelesi, Eğitim Toplantısı İle Başladı

        2017 yılı Süne Mücadelesinin ilk adımı olan Bölgesel Teknik Personel Eğitimi ilimizde yapıldı.

       Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitki Sağlığı Uygulama Programı kapsamında, Süne Mücadelesi Teknik Personel eğitimi, İl Müdürlüğümüz toplantı salonunda düzenlendi.

      İl Müdürlüğümüz toplantı salonunda düzenlenen eğitime; İl Müdürümüz Nurettin KİYAS, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürümüz Sadık YALÇIN, Diyarbakır Zirai Mücadele ve Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde Görevli Ziraat Yüksek Mühendisi Dr. Mehmet DUMAN ve Ziraat Yüksek Mühendisi Vedat KARACA, Batman ve Siirt Gıda Tarım ve Hayvancılık İl-İlçe Müdürlüklerinde Süne Mücadelesinde görev alacak teknik personel katıldı.

       Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Müdürümüz Nurettin KİYAS; ” Sünenin, hububat ürünlerinde önemli oranda kalite ve verim kayıplarına yol açtığını, hububat üretimi yapan çiftçinin alın teri ve emeğinin karşılığını alabilmesi için süne mücadelesinin büyük önem taşıdığını vurguladı. 2017 yılında İlimiz Merkez, Beşiri, Kozluk ve Gercüş İlçelerinde süne sürvey çalışmalarının yapılacağını belirten KİYAS, Süne Sürvey çalışmalarını yürüten teknik personellerimizin çiftçilerimize süne mücadelesi ile ilgili gerekli bilgilendirmeyi yapacağını dile getirdi.”

Konuşmacı olarak katılan Ziraat Yüksek Mühendisleri Dr. Mehmet DUMAN ve Vedat KARACA’da; “Konu İle ilgili teknik personele; hububatın en önemli zararlısı olan sünenin tanımı, biyolojisi, zarar şekilleri, mücadele yöntemleri ve süne sürveyleri konularında gerekli bilgileri verdi.”

''