22.6.2017 / Gösterim Sayısı : 611

İran'da Çıkan Yeni Şap Hastalığı Duyurusu

İRAN'DA ÇIKAN YENİ ŞAP HASTALIĞI

 

Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü'den ve Dünya Referans Labaratuvarından alınan bilgilere göre İran İslam Cumhuriyeti'nde yeni bir şap hastalığı ortaya çıktığı belirtilmiştir. Söz konusu yeni virüsün ülkemize girmesi muhtemel olup aşağıda belirtilen konularda tüm yetiştiriciler/üreticiler ve tümpaydaşların dikkatli olması gerekmektedir.

 

Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda İl Müdürlüğümüz bulaşıcı ve zoonoz hastalıklara karşı Epidemiyoloji ekibi kurulmuş olup tüm şüpheli vakaların anlık olarak bu ekibe bildirilmesi gerekmektedir.

 

Tüm yetiştirici/üreticilerin ilk defa aşılanan hayvanların 2.defa aşılanması veya varsa hiç aşılanmayan hayvanların acil olarak aşılanmasının sağlanması akabinde 30.günde 2.şap aşılamanın da yapılması gerekir.

 

Şap hastalığı yönünden yapılacak olan aşılama ve küpeleme çalışmaları esnasında ve bu çalışmaların dışında da İl Müdürlüğümüz teknik elemanları tüm mahalle ve köylerde sağlık taraması yapacaktır. Bu bağlamda hayvan sahipleri veya Serbest Veteriner Hekimlerin de saha çalışmalarında şüphe ettikleri vakaların zaman kaybetmeden İl/İlçe Müdürlüklerimize bildirmeleri gerekmektedir.

 

Şap Hastalığına yakalanan hayvanların hiç bir surette çok kısa mesafe bile olsa hareketinin yapılmaması, İlan edilen/edilecek koruma ve gözetim bölgesi dışına hayvanların mutlak surette hareketlerinin yapılmaması, şüphe durumunda dahi özellikle hayvan pazarlarına soz konusu hayvanların naklinin yapılmaması gerekir.

 

Yukarıda bahsedilen konulara uymayanlara  5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu'nun ilgili hükümleri gereğince işlem yapılacaktır.

 

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

 ''